Lišta

Kurzy výroby štípané industrie

1. Jednodenní kurz u mne v dílně, termín podle vašeho přání od června do září.

(email: petr.zitka@gmail.com tel: +420 733 213 714)

Individuální 5000,- Kč
2 účastníci  3000,- Kč na osobu

Máte-li zájem o méně intenzivní levnější variantu, napište mi prosím email, ozvu se Vám až bude kurz pro větší skupinu hostit nějaká organizace (bod 2. níže), kam se budete moci přihlásit. email: petr.zitka@gmail.com

2. Pro organizace (muzea, archeologické instituce): můžete objednat kurz na vámi zvolený termín přímo u Vás, s veškerým vybavením přijedu na místo. K ceně kurzu jsou pak připočteny náklady na dopravu 10 Kč/km (vzdálenost z Jindřichovic k Vám).

Cena kurzu pro organizace, které kurz hostí: 8 000 Kč (pro maximální počet 8 účastníků)

(Máte-li zájem o Výukový program pro muzea/archeologické instituce - popis najdete ZDE)

 

Cílem kurzu je pochopit a zvládnout základy technik štípání kamene. Každý z účastníků během workshopu vytvoří sadu vlastních štípaných artefaktů, které si odveze. Kurz probíhá v kamenické dílně v Jindřichovicích pod Smrkem 14, okres Liberec, ve stanovený termín od 9 do 17:00 hodin, nebo kurz hostí muzeum či jiná instituce.

Níže je popis základního kurzu, náplň kurzu je možné upravit podle Vašich požadavků a pokročilosti, zaměřit se například na určitou techniku, nebo na replikaci určitého typu kamenných artefaktů (pro archeology např. těžba čepelí z jádra ad.).


Jednodenní základní workshop zahrnuje:


I. Stručný přehled vývoje štípané industrie. Na reprezentativním souboru replik štípaných nástrojů od paleolitu po dobu bronzovou si ukážeme vývoj technik štípání.


II. Výklad základních principů (podstata štěpení, konvexita, úhly úderu, typy platforem, typy úštěpů) vše přehledně vysvětleno na modelových kusech štípané industrie a názornými nákresy na tabuli.


III. Instruktáž při Vašem štípání kombinovaná s demonstrací základních technik zaujímá 90% trvání kurzu. Sestává ze tří bloků:

  1. Začneme nácvikem práce s těžkým kamenným otloukačem, kdy odrazíte velký úštěp z masivního jádra. Následuje zvládnutí práce s menším kamenným otloukačem/abraderem a výroba prvního nástroje z odraženého úštěpu (středopaleolitický mousterienský hrot), zvládnutí koordinace pohybů předloktí a zápěstí.
  2. Workshop dále pokrývá bifaciální opracování, nácvik práce s parohovým otloukačem (úhly, příprava úderové plochy, typy užitých nástrojů). Cílem je výroba pěstního klínu z ploché hlízy pazourku.
  3. Třetí blok zaujímá tlaková retuš. Vysvětlíme si rozdíly v užití parohových a měděných retušérů, správné držení hrotu na podložce a vhodné úhly a tvar hrany do níž působí tlak. Cílem je výroba čepelového hrotu s okrajovou retuší a posléze bifaciálně retušované šipky podle eneolitických či indiánských vzorů.

Zajišťuji: potřebné nástroje včetně parohových a kamenných otloukačů a surovinu ke štípání (hlízy kvalitního pazourku), rukavice, ochranné brýle, tabuli na nákresy, lékárničku k ošetření drobných ran. Doporučuji přinést si vlastní ochranné brýle a rukavice, které Vám dobře padnou.

Petr Zítka