Lišta
Jak na pazourek


Volné kurzy technik štípání kamene
Dne: 3.5.2014Dva termíny kurzu jsou:

31.5. 2014  sobota

Kurz pro 4 (kurz je již plně obsazen). Cena 1500 Kč na osobu

 

12.7. 2014  sobota

Kurz pro 4 (kurz je již plně obsazen). Cena 1500 Kč na osobu


Rezervace: zavolejte kdykoli na tel. 733 213 714 nebo napište e-mail (petr@jaknapazourek.cz). Rezervační poplatek 500 Kč prosím uhraďte na:

Č. účtu:     670100–2204464789      kód banky:   6210 (mBank)


Běžně začínáme kolem 9h ráno a končíme kolem 18h večer. Mapa s označením místa ZDE, Jindřichovice pod Smrkem č.p. 14, Frýdlantský výběžek, okr. Liberec. Pokud si přejete přenocovat den před nebo po kurzu, můžete si rezervovat pokoj v penzionu v obci: Penzion "U můrinek" (tel. 603 225 808) nebo Penzion u Dubu (tel. 603 568 832).

 

Vybrat můžete také některý z níže uvedených termínů a kurz můžete sami objednat jako individuální kurz (cena 3000 Kč), nebo s Vašimi přáteli (2 účastníci 2000 Kč na osobu, 3 účastníci 1750 Kč na osobu, 4 účastníci 1500 Kč na osobu). Kurz na objednávku je možné rezervovat v těchto dnech: 1.5., 26.5. až 30.5., 1.6 až 4.6., 8.7 až 11.7.2014.

Níže je popis základního kurzu, náplň kurzu je však možné upravit podle Vašich požadavků a pokročilosti - zaměřit se například na určitou Vámi zvolenou techniku, nebo na replikaci určitého typu kamenných artefaktů.

Cílem kurzu je pochopit a zvládnout základy technik štípání kamene. Každý z účastníků během workshopu ve výsledku vytvoří sadu vlastních štípaných artefaktů.

Jednorázový kurz nenahradí roky cílevědomé praxe nutné k zvládnutí výroby těch nejkrásnějších hrotů, nicméně předvedení technik štípání na živo, jasný výklad, zkušená rada a kontrola při Vašem štípání  Vás posune dál a ze štípání ve Vašem volném čase udělá radost.


Jednodenní základní workshop zahrnuje:


1. Stručný přehled vývoje štípané industrie. Na reprezentativním souboru replik štípaných nástrojů od paleolitu po dobu bronzovou si ukážeme vývoj technik štípání. Prodiskutujeme Vaše zkušenosti se štípáním, nástroje, které používáte, na co se během workshopu chcete zaměřit.


2. Výklad základních principů (podstata štěpení, konvexita, úhly úderu, typy platforem, typy úštěpů) vše přehledně vysvětleno na modelových kusech štípané industrie a názornými nákresy na tabuli.


3. Instruktáž při Vašem štípání kombinovaná s demonstrací základních technik zaujímá 90% trvání kurzu: Začneme nácvikem práce s těžkým kamenným otloukačem, kdy si každý z účastníků odrazí svůj velký úštěp z masivního jádra. Následuje zvládnutí práce s menším kamenným otloukačem/abraderem a výroba prvního nástroje z odraženého úštěpu (středopaleolitický hrot/drasadlo, škrabadlo...), zvládnutí koordinace pohybů předloktí a zápěstí.


Workshop dále pokrývá základní techniky: bifaciální opracování a tlaková retuš (úhly, příprava platformy, typy užitých nástrojů). V závěrečné části workshopu se pak každý z účastníků může zaměřit na některou z technik podle individuálních preferencí. Během celého kurzu se postupně každému věnuji samostatně.


Zajišťuji: potřebné nástroje včetně parohových a kamenných otloukačů a základní surovinu ke štípání (hlízy kvalitního pazourku), rukavice, ochranné brýle, tabuli na nákresy, lékárničku k ošetření drobných ran. Doporučuji přinést si i vlastní nástroje, s nimiž hodláte do budoucna štípat, nebo na které jste zvyklí - řekneme si, zda jsou v pořádku, případně jak je upravit. Přinést si můžete i vlastní ochranné brýle a rukavice. Pokud máte se štípáním již zkušenost, nezapomeňte přivézt i vzorek vaší suroviny a především vaše dosavadní dílo - na hrotech, které jste sami vyštípali, je nejsnazší vysvětlit a pochopit chyby nebo naopak rozpoznat správné kroky při vašem štípání.

Těším se na kurz!

 

Petr Zítka