Lišta
Petr Zítka

Petr Zítka

Petr Zítka (*1980)

Umění vyrábět kamenné hroty a čepele jsem se učil u mistra “flintknappera“ jménem John Lord, když jsem v letech 2004 – 2007 pracoval ve Skotsku. Základní dovednosti získané při individuálních kurzech rozvíjím soustavnou prací s kamenem – štípáním trávím přes 20 hodin týdně a toto prastaré řemeslo provozuji jako svou kamenickou živnost. Mým cílem není jen produkce esteticky co nejpůsobivějších artefaktů, ale pochopení a zvládnutí původních technik užívaných našimi předky při výrobě štípané kamenné industrie. Kromě replik prehistorických hrotů dodávám i moderní kamenné nože a křesací kameny do palných zbraní.

Od roku 2009 pořádám kurzy štípání pro studenty archeologie, provádím prezentace vývoje technik štípání pro návštěvníky českých archeoparků a muzeí a spolupracuji s experimentálními centry a organizacemi jako Univerzita v Hradci Králové, Archeopark Všestary, Bacrie o.s., Villa Nova - Uhřínov, Mikulovské regionální muzeum aj.

Vedle záliby v rozbíjení ostrých kamenů a střelby paleolitickým vrhačem, bavím na své zahradě sousedy i každoroční setbou neolitických obilnin a sklizní (jak jinak) pazourkovým srpem. K této svérázné činnosti mám dokonce akademickou kvalifikaci – konvenční a ekologické pěstování pšenic jednozrnky, dvouzrnky, špaldy a kamutu bylo tématem mé bakalářské práce při dávném studiu na České zemědělské univerzitě v Praze.